Sleep with Makeup On
پاک کردن آرایش قبل از خواب

حتما شما هم شنیده‌اید که خوابیدن با آرایش برای پوست بسیار مضر است. مشغله و کار زیاد در طول روز باعث می‌شود برای پاک کردن آرایش قبل از خواب حوصله و انرژی چندانی نداشته ‌باشیم و انجام این کار مهم را پشت گوش بیندازیم. پاک کردن آرایش قبل از خواب، یک قدم مهم در روتین شبانه‌ی مراقبت از پوست است که به هیچ وجه نباید آن را نادیده بگیرید.

اگر می‌خواهید دلایل ضرورت پاک کردن آرایش قبل از خواب و بهترین و سریع‌ترین روش‌های پاک کردن آرایش را بدانید، در ادامه‌ با ما همراه باشید.

۱۱ دلیل که نباید با آرایش بخوابید

حتما شما هم شب‌هایی را تجربه کرده‌اید که از خستگی زیاد ‌صورت‌تان را نشسته‌اید و با آرایش خوابید‌ه‌اید. باید به یاد داشته باشید که پاک کردن آرایش قبل از خواب از اهمیت زیادی برخوردار است. انجام ندادن این کار، تاثیرات منفی زیادی روی پوست شما می‌گذارد‌. در ادامه به بررسی علل ضرورت پاک کردن آرایش قبل از خواب می‌پردازیم.

۱. پاک نکردن آرایش منجر به بروز جوش و آکنه می‌شود

خوابیدن با آرایش سبب می‌شود مواد آرایشی با کثیفی و چربی‌ای که در طول روز روی سطح پوست شما جمع شده ترکیب شوند؛ که این موضوع منجر به بسته ‌شدن منافذ پوست و در نتیجه بروز جوش و آکنه می‌شود.

۲. خوابیدن با آرایش منجر به تیره و کدر شدن پوست می‌شود

اگر با آرایش بخوابید، مواد آرایشی جذب چروک‌ و خطوط ظریف پوست‌ شده و منجر به تیره و کدر‌ شدن آن‌ها می‌شود. این موضوع سبب می‌شود پوست‌تان پیر به نظر آید؛ که این بر خلاف هدف آرایش کردن، یعنی جوان و درخشان کردن پوست است.

۳. پاک نکردن آرایش منجر به پیرتر شدن و بروز چین و چروک بیشتر می‌شود

کثیفی و مواد آرایشی دشمن پوست هستند و منجر به آسیب اکسایشی ناشی از محیط می‌شوند. این مسئله منجر به آسیب به سد دفاعی پوست و پیری زودرس آن می‌شود.

در سال ۲۰۱۳ آزمایشی جهت بررسی اثرات ماندن طولانی مدت مواد آرایشی روی پوست انجام شد. در این آزمایش، یک خانم به مدت یک ماه کامل صورت خود را نشست و هر روز صبح، روی پوست نشسته‌‌اش‌‌ آرایش‌ خود را تجدید کرد.

نتایج این آزمایش حاکی از آن است که پوست این خانم به اندازه‌ی ۱۰ سال پیرتر شد. این موضوع فقط به دلیل نشستن و عدم پاک‌سازی پوست، به مدت ۳۰ روز بود.

۴. خوابیدن با آرایش، مصرف محصولات ضد پیری پوست در شب را بی‌نتیجه می‌کند

استفاده از محصولات ضد پیری پوست در شب روی آرایش‌، منجر به بی‌اثر شدن این محصولات می‌شود. محصولات‌ ضدپیری را روی پوست تمیز استفاده کنید تا بهترین نتایج را به دست بیاورید.

۵. پاک نکردن آرایش سبب بدتر شدن جوش و آکنه می‌شود

پاکسازی پوست یک قدم مهم در روتین مراقبت از پوست است. اهمیت این مسئله برای افرادی که پوست حساس و تحریک‌پذیر دارند، بیشتر است. خوابیدن با آرایش برای کسانی که پوست چرب دارند (مانند افراد مبتلا به جوش و آکنه)، سبب بدتر شدن وضعیت پوستی‌شان می‌شود.

۶.در معرض عفونت‌ها قرار می‌گیرید

خوابیدن با آرایش به طور مستقیم منجر به عفونت نمی‌شود، با این‌ حال اگر پوست‌تان از قبل دچار آسیب‌ دیدگی باشد، به طور مثال آکنه‌ی التهابی داشته ‌باشد، احتمال بروز عفونت در شما وجود دارد؛ چون سد دفاعی پوست‌تان در معرض خطر قرار می‌گیرد. فراموش نکنید که پوست، اولین خط دفاعی ما در برابر عفونت‌ها است.

۷. ممکن است دچار بثورات پوستی شوید

مواد آرایشی معمولا حاوی محرک‌هایی همچون رنگ و بو هستند و زمانی که برای مدت طولانی روی پوست بمانند، می‌توانند منجر به التهاب شوند. افرادی که مبتلا به روزاسه هستند یا پوست حساسی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به بثورات پوستی قرار دارند.

۸.ممکن است سبب اختلال در فرآیند ترمیم پوست شود

بدن ما هنگامی که خواب هستیم، بازیابی و احیا می‌شود. پوست هم هنگامی که خواب هستیم، خود را ترمیم می‌کند. بنابراین پاک کردن آرایش قبل از خواب اهمیت دارد؛ چون این مسئله به منافذ پوست اجازه می‌دهد سبوم (چربی طبیعی پوست) آزاد کنند‌.

آزادسازی سبوم منجر به آب‌رسانی دوباره به پوست و محافظت از آن در برابر رادیکال‌های آزاد در هوا می‌شود. اگر با آرایش بخوابید، این فرآیندهای ضروری مربوط به پوست دچار اختلال می‌شوند.

۹‌.پوست‌تان خشک می‌شود

باقی ماندن آرایش روی پوست طی شب، حتی اگر صبح صورت‌تان را بشویید، منجر به پوست پوست شدن، ناهمگونی و ناصافی و خشکی پوست می‌شود.

اگر پوست خود را در شب به درستی پاکسازی کنید و آن را با محصولاتی که حاوی عناصری مانند آلوئه ورا یا نارون کوهی هستند مرطوب کنید، پوست شما برای ترمیم و بازسازی در شب فرصت پیدا می‌کند. خوابیدن با آرایش، فرصت بازسازی و ترمیم را از پوست شما می‌گیرد و منجر به خشکی آن می‌شود.

۱۰.لب‌هایتان ترک می‌خورد

همه‌ی ما دست‌کم یک بار ترک ‌خوردگی لب را تجربه کرده‌ایم و می‌دانیم این مسئله چقدر آزاردهنده و دردناک است. اگر با رژ لب روی لب‌تان بخوابید، رطوبت لب‌هایتان از بین می‌رود و لب‌هایتان ترک ‌خورده و پوست پوست می‌شود.

۱۱.چشم‌هایتان دچار التهاب و سوزش می‌شود

سوزش و پف‌ کردگی چشم، نشانه‌ی خوابیدن با آرایش است. آرایش چشم، مانند سایه، خط چشم و ریمل را باید هر شب قبل از خواب بشویید؛ و گرنه ناحیه‌ی اطراف چشم‌تان قرمز و پف ‌کرده می‌شود. مژه‌‌ی ما از تخم چشم ما در برابر خاک، گرده و آلایند‌ه‌های محیطی محافظت می‌کند.

بنابراین زمانی که چشم‌مان را در شب به طور کامل نشوییم، باقی مانده‌ی آلودگی‌ها با مواد آرایشی ترکیب شده و در واکنش سیستم ایمنی برای مبارزه با عفونت‌های احتمالی اختلال ایجاد می‌شود. در نتیجه، چشم‌ها ملتهب و قرمز شده و دچار سوزش می‌شوند.

چرا استفاده از پاک‌کننده‌ی آرایش از اهمیت برخوردار است؟

آرایش برای پوست مضراتی دارد. بیشتر افراد قبول دارند که پاک‌ کردن آرایش در پایان یک روز خسته ‌کننده، می‌تواند زمان‌بر و دشوار باشد. با این‌ وجود، پاک کردن آرایش قبل از خواب مزایای زیادی برای پوست دارد.

پاک‌کننده‌های آرایش یا آرایش پاک‌کن‌ها از پوست شما در برابر برخی مشکلات پوستی همچون پیری زودرس پوست، چوش و آکنه و تحریک پوست محافظت می‌کنند. اگر آرایش سنگین داشته باشید، برای پاک کردن آن باید چند بار صورت‌تان را با شدت بشویید.

برای پیشگیری از ابتلا به مشکلات پوستی، باید یک آرایش پاک‌کن مناسب انتخاب کنید. پاک‌کننده‌ای که نه تنها تمام آرایش شما را پاک کند، بلکه پوست شما را هیدراته و نرم هم بکند. بزرگترین اشتباه، خوابیدن با آرایش است.

باقی ماندن آرایش روی پوست در شب، سبب آسیب به پوست شده و منجر به پشیمانی شما در صبح روز بعد می‌شود. برای محافظت از پوست‌تان در برابر این مشکلات، باید یک روتین شبانه‌ی مراقبت از پوست‌ را دنبال کنید، که به بهبود سلامت و درخشندگی پوست‌تان در تمام طول روز کمک می‌کند.

چرا باید قبل از خواب آرایش‌مان را پاک کنیم؟

روزهایی که خسته هستیم، پاک کردن آرایش قبل از خواب برایمان دشوارتر می‌شود. با این وجود، باید بدانید که پاکسازی پوست از مواد آرایشی، کثیفی و چربی برای حفظ سلامت پوست ضروری است. بنابراین باید هر شب قبل از خواب سطح پوست‌تان را با پاک‌کننده‌های آرایش تمیز کنید.

پاک کردن آرایش قبل از خواب بسیار مهم است، در غیر این صورت پوست دچار مشکلات زیادی مثل جوش و آکنه، پیری زودرس، بثورات و … می‌شود. قبل از خواب باید پوست‌تان را با یک پاک‌کننده‌ی آرایش مناسب پاک کنید.

پوست صورت شما هر روز در معرض اشعه‌های مضر فرابنفش خورشید، کثیفی، آلودگی و مواد آرایشی قرار دارد. به همین دلیل باید هر شب قبل از خواب پوست‌تان را به طور کامل پاکسازی کنید. اولین قدم در پاکسازی پوست، پاک کردن آرایش است.

پاک‌‌کننده‌‌ی آرایش به شما در رها شدن از شر کثیفی‌‌ها و آلودگی‌هایی که روی سطح پوست شما قرار گرفته‌اند، کمک می‌کنند. نادیده‌ گرفتن این قدم مهم در مراقبت از پوست، می‌تواند منجر به تحریک یا پیرشدن سریع‌تر پوست شود.

با پاک کردن کامل آرایش هر شب قبل از خواب، با آسیب‌های پوستی خداحافظی کنید و خطر ابتلا به جوش، قرمزی، جوش سرسیاه و سایر مشکلات پوستی‌ را کاهش دهید. قرار دادن یک پاک‌کننده‌ی آرایش در روتین شبانه مراقبت از پوست برای داشتن پوستی نرم و مرطوب ضروری است.

به پوست‌تان اجازه دهید استراحت کند

ما در طول روز محصولات مختلفی را روی پوست‌مان قرار می‌دهیم، بنابراین باید در شب به پوست‌مان اجازه‌ دهیم استراحت کند. برای مراقبت از پوست می‌توانید کارهای مختلفی مانند لایه‌برداری را انجام دهید تا سلول‌های مرده‌ی پوست‌تان برطرف شوند.

بهترین کار، انتخاب یک پاک‌کننده‌ی آرایش است که پوست را پاکسازی می‌کند. پیشنهاد ما، استفاده از پاک کننده‌ی میسلار واتر است، که نه تنها آلودگی‌هایی که سبب تحریک پوست می‌شوند را برطرف می‌کند، بلکه به پاکسازی‌‌ پوست هم کمک می‌کند.

اشتباهات رایج در پاک کردن آرایش

پاک کردن آرایش باید بخش همیشگی روتین مراقبت از پوست باشد؛ چون باقی‌مانده‌های مواد آرایشی می‌توانند منجر به مشکلات پوستی زیان‌آوری شوند.

با این ‌حال، ممکن است در پاک کردن آرایش اشتباهاتی را انجام دهید، که بدون اینکه خودتان بدانید، منجر به تیره‌ و بی‌حال شدن پوست‌تان شود. در ادامه به اشتباهات رایج حین پاک کردن آرایش می‌پردازیم.

•پاک ‌کردن آرایش قبل از خواب با شوینده‌ی صورت

شوینده‌ی صورت یا فیس واش مانند پاک‌کننده‌ی صورت عمل نمی‌کند، چون نمی تواند مواد آرایشی به شکلی کامل، از پوست پاک کند.گزینه‌ی بهتر برای پاک کردن آرایش، استفاده از پاک‌‌کننده‌های آرایش است.

به یاد داشته باشید که شوینده‌ی صورت یا فیس واش مانند پاک‌کننده‌ی صورت عمل نمی‌کند، چون نمی تواند مواد آرایشی به شکلی کامل، از پوست پاک کند.

بنابراین بهترین گزینه برای پاک کردن آرایش، استفاده از پاک‌کننده‌های آرایش است. بعد از استفاده از پاک‌کننده‌ی آرایش، می‌توانید برای به پایان رساندن روتین شبانه‌ی مراقبت از پوست، از یک شوینده‌ی صورت آب‌رسان استفاده کنید.

•پاک کردن خشن و با فشار آرایش چشم

ناحیه‌ی اطراف چشم بسیار ظریف و حساس است و باید با این ناحیه به آرامی و با لطافت برخورد شود. مالیدن یا وارد کردن فشار بیش از حد به این ناحیه برای پاک کردن آرایش، سبب سوزش و آسیب به چشم و بروز چین و چروک می‌شود. تمام کاری که باید انجام دهید این ‌‌است که یک پد پنبه‌ای را در محلول پاک‌کننده‌ی آرایش فرو کرده و به آرامی آرایش چشم‌تان را پاک کنید.

•غافل شدن از پاک کردن آرایش گوشه‌های چشم

شما روی لبه‌های پلک‌ خط چشم، سرمه و ریمل می‌زنید. غفلت از پاک کردن آرایش این ناحیه یعنی افزایش احتمال تجمع محصولاتی که می‌توانند منجر به عفونت‌ و تحریک شدید چشم شوند.

برای آسان‌تر کردن فرآیند پاکسازی گوشه‌های چشم، یک گوش‌ پاک‌کن را در محلول پاک‌کننده‌ی آرایش فرو کرده و مواد آرایشی که در لبه‌های پلک قرار گرفته‌اند را پاک کنید. به کار بردن این روش، به شما در پاک کردن آرایش قسمت‌هایی از صورت که پاکسازی آن‌ها دشوار است هم کمک می‌کند.

•استفاده از دستمال مرطوب پاک‌کننده‌ی آرایش برای پاک کردن آرایش

استفاده از دستمال‌های پاک‌کننده‌ی صورت، یک روش راحت برای پاک کردن آرایش است؛ با این‌ حال، این محصولات صورت شما را به طور کامل پاکسازی نمی‌کنند. شاید شما هم روز‌هایی که خسته‌ هستید، ترجیح می‌‌دهید آرایش‌تان را‌ با دستمال‌‌های آرایش پاک‌کن پاک کنید. اما به یاد داشته‌ باشید که نباید این کار را تبدیل به عادت کنید.

دستمال‌های آرایش پاک‌کن فقط مواد آرایشی که روی سطح پوست قرار دارند را پاک می‌کنند. بهترین کار برای پاکسازی کامل پوست بعد از پاک کردن آرایش با دستمال‌های آرایش پاک‌کن، استفاده از شوینده‌ی صورت است.

•مرطوب کردن پوست بعد از پاک کردن آرایش قبل از خواب

در کنار پاک کردن آرایش و پاکسازی پوست با یک شوینده‌ی خوب صورت، مرطوب کردن پوست قبل از خواب هم اهمیت زیادی دارد.

از آنجایی که پاک‌کننده‌های آرایش، چربی‌های طبیعی پوست را از بین می‌برند و منجر به خشکی و قرمزی پوست و چربی اضافی می‌شوند، مرطوب کردن پوست بعد از پاک کردن آرایش سبب هیدراته شدن (آب‌رسانی) و نرم‌تر و صاف‌تر شدن پوست می‌شود.

توصیه‌های مهم برای پاک کردن آرایش قبل از خواب

در ادامه شما را قدم به قدم برای پاکسازی پوست از آرایش راهنمایی می‌کنیم.

قدم اول: شستن دست‌ها

باکتری و آلودگی انگشت‌ها می‌توانند به راحتی به صورت منتقل شوند. به همین دلیل بهترین کار، شستن دست‌ها قبل از لمس صورت است.

قدم دوم: استفاده از پد پنبه‌ای

چه از میسلار واتر استفاده می‌کنید چه پاک‌کننده‌ی صورت، در هر صورت استفاده از پد پنبه‌ای فآایند پاکسازی آرایش را آسان می‌کند. پد پنبه‌ای را در محلول پاک‌‌کننده‌ی آرایش فرو کنید و به صورت‌تان بمالید تا از شر تمام مواد آرایشی خلاص شوید.

قدم سوم: اجتناب از مالیدن شدید پوست

پد پنبه‌ای را به آرامی روی صورت‌تان بکشید‌ و از مالیدن شدید پوست اجتناب کنید. مالیدن شدید پوست برای پاک کردن آرایش، می‌تواند سبب پیرشدن سریع‌تر پوست شود.

قدم چهارم: پاک کردن باقی مانده‌ی مواد آرایشی از پوست

زمانی که پوست‌تان را به طور کامل با پد پنبه‌ای پاک کردید، یک حوله یا پارچه‌ی تمیز و نرم بردارید. آن را با آب گرم خیس کنید و باقی مانده‌ی مواد آرایشی را که با پاک‌‌کننده‌ی آرایش برطرف نشده، از صورت‌تان پاک کنید.

• قدم پنجم: استفاده از تونر در پایان

فرایند پاکسازی پوست را با یک تونر، برای بازگرداندن تعادل PH پوست، به پایان برسانید. یک تونر خوب، چربی‌های اضافی را کنترل کرده و به برطرف کردن جوش و آکنه کمک می‌کند. تونر پوست شما را برای استفاده از مرطوب‌کننده آماده می‌کند.

آرایش پاک‌کن‌‌های مناسب برای انواع مختلف پوست

جمع‌بندی

در این مقاله دلایلی که ثابت می‌کنند خوابیدن با آرایش اشتباه است را به شما توضیح دادیم. گفتیم که پاک نکردن آرایش قبل از خواب منجر به مشکلاتی زیادی همچون بروز جوش و آکنه، سریع‌تر پیر شدن پوست، خشک شدن پوست و ابتلا به عفونت‌ها می‌شود.

سپس علت اهمیت استفاده از پاک‌کننده‌ی آرایش را به شما گفتیم. بعد از آن به اشتباهات رایج در پاک کردن آرایش پرداختیم‌‌. شما را برای پاک کردن آرایش قبل از خواب راهنمایی کردیم و در پایان آرایش پاک‌کن‌های مناسب برای انواع پوست را به شما معرفی کردیم‌.

پوست در زیبایی شما نقش زیادی دارد. برای پوست‌تان وقت بگذارید و به بهترین نحو از آن مراقبت کنید.